Ekoškola                                                                  

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.

Naše škola získala tento titul již potřetí na období podzim 2018 - podzim 2022. Zprávu z auditu  a další informace týkající se Ekoškoly naleznete ZDE.

Přejít na stránky projektu

 

Recyklohraní                                                             

  • Od založení celostátního projektu Recyklohraní v září 2008 jsme do této soutěže zapojeni.
  • Za získané body jsme již pořídili např. školní fotoaparát, flashky a celou řadu zábavných i naučných encyklopedií pro žáky.
  • Pravidelně objednáváme odvoz baterií a drobného elektrozařízení, účastníme se také soutěže ve sběru vysloužilých mobilních telefonů.

Přejít na stránky projektu

 

Zápisy ze schůzek školního senátu a ekotýmu naleznete ZDE.

72 hodin dřív!

Tak jako každým rokem se naše škola přihlásila do akce 72hodin. Jedná se o tři dny dobrovolnických aktivit, letos původně určené na dny 15. - 18. října. Vzhledem ke stávající situaci ale tentokrát organizátoři nechali termín na nás. Raději jsme tedy vyrazili už o týden dřív a udělali jsme dobře, protože teď by to nešlo. V rámci výuky vlastivědy jsme si rozšířili poznatky o našem městě a vydali se na naučnou procházku na zámek Červený hrádek. Tam jsme si ještě ukázali některé vzácné dřeviny, např. šácholan zašpičatělý, protože letos máme i další nový předmět - přírodovědu. A pak už jsme rychle nasadili rukavice a do připravených pytlů vysbírali odpadky po neukázněných návštěvnících. 4.B

                                                                                         

Kampaň obyčejného hrdinství 2020 - upřesnění

Všichni rodiče našich žáků a rovněž oni samotní obdrželi do svých schránek v elektronické ŽK sdělení o zapojení naší Ekoškoly do výzvy Kampaň obyčejného hrdinství 2020. Výzvě se dostalo z vaší strany náležité pozornosti a již se na nás obrátila řada rodičů a jejich dětí, že se do aktivity určitě zapojí. Kampaň jsme se rozhodli zrealizovat během 7 dní v tomto termínu od 12. 10. do 18. 10. Záznamový list, který jste všichni rovněž obdrželi můžete pak po skončení kampaně předat nebo zaslat paní učitelce Janě Kužminské (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), paní učitelce Ludmile Hennlichové (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a paní učitelce Marcele Zajíčkové (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Uklidili jsme po vás!

Žáci naší školy již tradičně spojili síly s turistickým oddílem TOM Stopaři Jirkov a pustili se do úklidu města. Podzimní akce Ukliďme Jirkov s Tomíky se konala v sobotu 19. 9. Posbírali jsme několik desítek pytlů s odpadem a vyčistili lokality kolem naší školy, kolem 4. ZŠ, podél přivaděče a ve Studentské ulici, Školní ulici, lesík nad sportovištěm na Krušnohorské ulici, část Telšského údolí u bývalého závodu Benar a okolí rybníku Hřebíkárna. Po akci jsme přijali pozvání oddílu Stopaři a strávili několik příjemných hodin povídáním u ohně před jejich klubovnou. Akce se zúčastnilo 12 dětí z prvního i druhého stupně naší školy a tři učitelé. Tradičně se k nám připojila i paní starostka. Příští úklid proběhne na jaře. Již teď se těšíme na další setkání s kamarády z oddílu TOM Stopaři.

Ukliďme Česko

„Ačkoli žáci 2. stupně do školy ještě nesmí, potkávat venku se mohou. A tak se žáci – dobrovolníci ze 7. A a ze 7. B - v sobotu 30.5. opět zapojili do akce „Ukliďme svět, Ukliďme Česko“. Organizátorem akce byli jirkovští Stopaři Asociace TOM. Pravda u školy se nás před devátou sešlo málo (osm sedmáků a dva učitelé), přesto jsme se spolupodíleli na sesbírání 340 kg odpadu v okolí 2. a 4. ZŠ a v Olejomlýnském parku.“

Češi zachraňují mořské želvy v Indonésii

Tadeáš ze 6.A patří k nejpracovitějším žákům naší školy. Jeho domácí práce je perfektní, vypacovává i velké množství dobrovolných domácích úkolů. Po sledování přírodovědného dokumentu o želvách na ČT2 Odpoledka mi poslal krátké povídání o tom, co zajímavého se v něm dozvěděl. Já jsem se díky tomu od Tadeáše dozvěděla, že on sám doma chová želvičku Rexe, kterou si pořídil po jedné z přednášek Green Life. PJ

– Na ostrově Bilang Bilangan ochranáři zachraňují mořské želvy
– Pořadem provází zpěvák Dan Bárta a na ostrově pracuje ochranářka a dobrovolnice Hana Svobodová
– Hana si jako malá přála za vysvědčení želvu
– Ta s ní žije dodnes
– Pohlavní dospělosti dosahuje želva kolem 30 let
– Želva chodí naklást vajíčka jednou za 3 – 5 let
– Ostrov je malý a neobydlený
– Želvy chrání před pytláctvím
– Ostrov Bilang Bilangan je 8. nejlepší místo pro líhnutí želv
– Na ostrově není ani elektřina ani voda
– Ochranáři si musí zasoby dovážet lodí
– Ochranáři pracují i na ostrově Mataha, který byl větší než je teď, protože voda odplavila písek, tak se zúžil

Já sám doma chovám želvu a posílám Vám i její fotku. Jmenuje se Rex a mám ho rok. Půl roku jsem si na něj šetřil a 12. ledna koupil. Želvu jsem si chtěl koupit po přednášce Green Life o mořských želvách.