Ekoškola                                                                  

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.

Naše škola získala tento titul již potřetí na období podzim 2018 - podzim 2022. Zprávu z auditu  a další informace týkající se Ekoškoly naleznete ZDE.

Přejít na stránky projektu

 

Recyklohraní                                                             

  • Od založení celostátního projektu Recyklohraní v září 2008 jsme do této soutěže zapojeni.
  • Za získané body jsme již pořídili např. školní fotoaparát, flashky a celou řadu zábavných i naučných encyklopedií pro žáky.
  • Pravidelně objednáváme odvoz baterií a drobného elektrozařízení, účastníme se také soutěže ve sběru vysloužilých mobilních telefonů.

Přejít na stránky projektu

 

Zápisy ze schůzek školního senátu a ekotýmu naleznete ZDE.

Uklidili jsme po vás!

Žáci naší školy již tradičně spojili síly s turistickým oddílem TOM Stopaři Jirkov a pustili se do úklidu města. Podzimní akce Ukliďme Jirkov s Tomíky se konala v sobotu 19. 9. Posbírali jsme několik desítek pytlů s odpadem a vyčistili lokality kolem naší školy, kolem 4. ZŠ, podél přivaděče a ve Studentské ulici, Školní ulici, lesík nad sportovištěm na Krušnohorské ulici, část Telšského údolí u bývalého závodu Benar a okolí rybníku Hřebíkárna. Po akci jsme přijali pozvání oddílu Stopaři a strávili několik příjemných hodin povídáním u ohně před jejich klubovnou. Akce se zúčastnilo 12 dětí z prvního i druhého stupně naší školy a tři učitelé. Tradičně se k nám připojila i paní starostka. Příští úklid proběhne na jaře. Již teď se těšíme na další setkání s kamarády z oddílu TOM Stopaři.

Ukliďme Česko

„Ačkoli žáci 2. stupně do školy ještě nesmí, potkávat venku se mohou. A tak se žáci – dobrovolníci ze 7. A a ze 7. B - v sobotu 30.5. opět zapojili do akce „Ukliďme svět, Ukliďme Česko“. Organizátorem akce byli jirkovští Stopaři Asociace TOM. Pravda u školy se nás před devátou sešlo málo (osm sedmáků a dva učitelé), přesto jsme se spolupodíleli na sesbírání 340 kg odpadu v okolí 2. a 4. ZŠ a v Olejomlýnském parku.“

Češi zachraňují mořské želvy v Indonésii

Tadeáš ze 6.A patří k nejpracovitějším žákům naší školy. Jeho domácí práce je perfektní, vypacovává i velké množství dobrovolných domácích úkolů. Po sledování přírodovědného dokumentu o želvách na ČT2 Odpoledka mi poslal krátké povídání o tom, co zajímavého se v něm dozvěděl. Já jsem se díky tomu od Tadeáše dozvěděla, že on sám doma chová želvičku Rexe, kterou si pořídil po jedné z přednášek Green Life. PJ

– Na ostrově Bilang Bilangan ochranáři zachraňují mořské želvy
– Pořadem provází zpěvák Dan Bárta a na ostrově pracuje ochranářka a dobrovolnice Hana Svobodová
– Hana si jako malá přála za vysvědčení želvu
– Ta s ní žije dodnes
– Pohlavní dospělosti dosahuje želva kolem 30 let
– Želva chodí naklást vajíčka jednou za 3 – 5 let
– Ostrov je malý a neobydlený
– Želvy chrání před pytláctvím
– Ostrov Bilang Bilangan je 8. nejlepší místo pro líhnutí želv
– Na ostrově není ani elektřina ani voda
– Ochranáři si musí zasoby dovážet lodí
– Ochranáři pracují i na ostrově Mataha, který byl větší než je teď, protože voda odplavila písek, tak se zúžil

Já sám doma chovám želvu a posílám Vám i její fotku. Jmenuje se Rex a mám ho rok. Půl roku jsem si na něj šetřil a 12. ledna koupil. Želvu jsem si chtěl koupit po přednášce Green Life o mořských želvách.

Pozdrav Zemi k svátku!

Dobry den, posilám vzkaz Zemi. Už se těšim do školy. Bobeš

                               

Kristýnka ze 6. B: "Vydrž Země, přijdou lepší časy a vše se zlepší, jen si musíme nějakou dobu počkat." Anička ze 6. B: "Udělejme něco pro naši planetu! Chovejme se lépe - ať je krásná i za 100 let!" Lída H.: "Děkujeme rozkvetlé jarní přírodě a sluníčku, že nám dodávají pozitivní energii, kterou tak nutně potřebujeme." "Milá Země, přeji ti, aby ses zbavila všech nemocí a dopřála nám jen zdraví,"Tvůj Kuba M. "Přání naší Zemi. Milá Země, přeji ti, abys zvládla všechny problémy, které ti my lidé někdy připravujeme svým nezodpovědným chováním," Milan S. "Milá zemičko, moc bych ti přál, aby se lidé naučili vyhazovat odpadky do koše," přeje Daneček.

Co přát naší Zemi ?

Lidem v současné době přejeme hlavně zdraví. Proč i Zemi nepřát totéž? Na zdravé Zemi rostou zdravé rostliny, žijí zdraví živočichové, je na ní zdravá voda i zdravý vzduch. My, lidé, toto všechno ovlivňujeme. 

Ohniště

Přejme si, abychom  horní obrázek už nikdy v lese neviděli. Ty další jsou přece daleko krásnější! 

                                                                                                          Volavka

Zeleno