Přespolní běh - postup unikl o vlásek

V pondělí 30. 9. 2019 se naše žákyně 6. a 7. ročníků zúčastnily okresního kola závodu v přespolním běhu v areálu bývalé ploché dráhy v Chomutově. I přes chladné počasí se dívky do závodu vrhly se vší vervou a ve velké konkurenci vybojovaly krásné druhé místo. O jedno místo jim tak unikl postup do krajského finále, který se konal v Ústí nad Labem. PM

Školou znělo bubnování

Ve čtvrtek 17.10. se v naší škole objevily malé, větší i obrovské bubny a bubínky. V tělocvičně školy se uskutečnila interaktivní ukázka hry na jedny z nejstarších hudebních nástrojů a žáci z 1. i 2. stupně byli nadšeni. Buben si totiž mohl zapůjčit úplně každý a pod vedením bubenického lektora, dirigenta a učitele v jedné podobě se začaly ozývat velmi zajímavé rytmické doprovody. Bylo to hravé, bylo to tvořivé, bylo to zábavné... AF.

Kurz první pomoci v 6. třídě

Základka nabízí univerzální dovednosti a poskytnutí první pomoci patří k těm nejdůležitějším schopnostem, které by žáci měli zvládnout. Aby byl výklad po odborné stránce bezchybný, zavítali do vyučování obou šestých tříd záchranáři z Jirkova a předvedli dětem, jak se postarat o zraněného kamaráda.

Prvotřídní angličtina

Několik týdnů jsme čekali, kdo to vlastně přijede. Kdo bude tím rodilým mluvčím, se kterým strávíme tři hodiny angličtiny denně? Nakonec přijela Ciara, která pochází z Irska, a její hodiny se nám moc líbily. Pracovali jsme ve skupinách i ve dvojicích, jedna aktivita střídala druhou, užili jsme si spoustu legrace, a nakonec jsme dostali certifikáty, že jsme prvotřídní angličtináři. Třeba se v druhém pololetí dočkáme podobného kurzu znovu.

Čtyřlístek je nejen komiks

V pátek 11. října jelo mnoho žáků z prvního stupně do mosteckého divadla navštívit kamarády z Třeskoprsk - Pinďu, Fifinku, Bobíka a Myšpulína. Viděli, jak oblíbený Čtyřlístek získal amulet k ovládnutí světa. 

Před divadlaem

Výjezd šesťáků na Svahovou

Pobyt na Svahové pro 6. B pořádala Městská policie Jirkov. V pondělí jsme se seznámili s programem i s policisty a sociálními pracovnicemi. Poté přijeli hasiči a vyprávěli nám o tom, co je v hasičském autě za vybavení a ukazovali nám první pomoc. Druhý den jsme se seznámili s psovodem. Pes se jmenoval Fox. Ukazovali nám výcvik a jak dobrý má Fox skus. Odpoledne k nám přijel moc milý pan psycholog a mohli jsme se mu svěřit s každým problémem. Povídali jsme si o šikaně, kyberšikaně a různém ubližování a jak to všechno řešit. Ten večer jsme měli diskotéku, po které někteří málem nestihli snídani😊. Policisté pro nás připravili celou řadu různých her a aktivit zaměřených na spolupráci ve skupinkách. Moc jsme si tu pochutnali. Škoda, že to tak rychle uteklo… Děkujeme zástupcům Městské policie Jirkov a sociálním pracovnicím za velmi dobře připravený program. Žáci 6. B

Malý princ a překladatelka Klára

Malý princ je jedním z nejznámějších a nejpřekládanějších pohádkových příběhů. Původně byl sice napsán francouzsky, ale jeho anglická verze byla letos použita jako materiál, který měli zvládnout začínající překladatelé a tlumočníci na každoroční soutěži Jeronýmovy dny. Příběh plný metafor a přirovnání byl vskutku tvrdým překladatelským oříškem, ale Klára T. jej rozlouskla s obdivuhodnou lehkostí a v soutěži obsadila 2. místo. Gratulujeme.

Budou z nich módní návrháři?

Třetí třída není lehká, samá násobilka a vyjmenovaná slova! Ale když máme tělocvik nebo pracovní činnosti, to si to užíváme. V pracovních činnostech i o přestávce, když jsme ty záplaty, kapsy a ozdobné prvky na oblečení prostě museli došít - ať už předním nebo zadním stehem, které jsme trénovali po tři týdny. 3. B

Školní badatelé

Naše škola nabízí velkým i malým žákům možnost bádat, zkoumat, pozorovat, experimentovat. Už umí psát tajným písmem, roztančit rýži, rozinky, nebo změřit vztlakovou sílu. Zhasínají svíčky bez foukání a v mikroskopu vidí nevídané krásy matky přírody. To vše v rámci Badatelských klubů financovaných EU z OP VVV.

Pomohli zraněnému kamarádovi

Po cestě ze školy domů byli kluci na fotografii svědci vážného úrazu svého kamaráda Tomáše ze sousední školy. Neváhali ani na chvilku, zakrvácenému chlapci poskytli první pomoc a okamžitě přivolali rychlou zdravotnickou pomoc. Maminka Tomáše je všem pěti chlapcům vděčná a osobně jim přišla do školy poděkovat za duchapřítomnost, s jakou vážnou situaci zvládli. Denis, Matěj, Honza, Rosťa a Jindra velmi dobře vyhodnotili situaci a zachovali se správně. Kluci, dobře jste postupovali a děkujeme.